Szikszó újra-tervezése – csináljuk közösen
2021-ben, az új európai uniós tervezési-költségvetési időszak elején kötelező megújítanunk Szikszó minden tervezési dokumentumát. Itt a lehetőség, hogy közösen „kitaláljuk”, „újra formáljuk” a várost, a jövőképét, fejlesztésének koncepcióját, stratégiai megoldásait.
Az „újratervezés” értelme elsősorban abban van, hogy a jövőben az történjen a városban, amit a szikszóiak akarnak, amivel a szikszóiak többsége egyetért, az itt-élők javára és ne kárára valósuljanak meg városfejlesztési lépések. A jó tervekkel, átgondolt, következetes, jövőbemutató, kreatív, ötletes, de reális elképzelésekkel pedig könnyebben vonhatunk be a megvalósításukhoz pályázati, európai uniós és kormányzati támogatásokat. Könnyebben lehetünk képesek az üzleti szféra beruházásait vonzani, s mi itt élők is támogató kereteket kapunk egyéni, családi döntéseink, jövőnk építéséhez. Kérjük, hogy az itt található űrlap kitöltésével jelezze, hogy részt venne-e javaslataival, véleményével a közös tervezésben, s milyen témákban!
https://www.survio.com/survey/d/szikszo-tervezes
Még úgy tűnik nem értek véget a tavalyi év megpróbáltatásai. Sajnos az egészségügyi veszélyhelyzet miatti korlátozások és az abból fakadó gazdasági visszaesés a városunk lehetőségeit, fejlődését is visszafogja, s nehezíti az általam koordinált feladatok elvégzését is. Ugyanakkor természetesen folytatjuk mindazt a munkát, melyekről az újságunk évzáró számában beszámoltam:
- mihelyst az időjárás engedi indulhat a karolai felújítási munka és az ahhoz is kapcsolódó környezetvédelmi program-sorozat,
- nemsokára „lecserélődik” a honlapunk,
- áprilistól megújul a SIXO TV működése mind a műsorprogram, a tartalmi, mind pedig műszaki és vételi lehetőségek bővülésével,
- a bővülő kertészeti tevékenységre épülően a zöldség- és gyümölcsfeldolgozó üzem tervezésének a végére érünk a napokban,
- már alakítjuk a tésztaüzem kapacitásainak és értékesítési tevékenységét korszerűsítését, annak pályázati segítséggel történő fejlesztését,
- a városunk nagyberuházásai a napokban eljutnak a tervezés intenzív, záró szakaszába, s néhány hónap múlva különböző gépek túrják majd az útjainkat a víz és szennyvízhálózat korszerűsítése, bővítése érdekében és a déli-iparterületünkön is láthatóak lesznek a csarnokok, az azokat körülvevő utak, infrastruktúra-építés,
- s ezek is hozzájárulnak ahhoz, hogy új, ígéretes nemzetközi befektetői tárgyalásokat is kezdhettünk.
Az előző évben – a nagyon visszafogott költésekkel, racionalizálással - jórészt sikerült megvalósítani a város pénzügyi konszolidációját, s kialakítani, szabályozni működésének kiszámíthatóságát. Sok problémát megoldottunk, sokat nem, sőt magunk is generáltunk új kihívásokat, feladatokat, nehézségeket. A városunk költségvetése ez évben sem egészen optimista.
Itt az ideje, hogy kitaláljuk, újra tervezzük a jövőnket
2020 nyarán a Képviselő Testület elfogadta a következő négy évre szóló Gazdasági Programot, melyet széleskörűen bemutattunk, s mindenki számára elérhető a honlapunkon. Ebben már megfogalmaztuk azokat az alapelveket, melyek menten elindulhatunk egy „erőt adó” kisváros megteremtésének útján.
2021-ben, az új európai uniós tervezési-költségvetési időszak elején kötelező megújítanunk Szikszó minden tervezési dokumentumát. Itt a lehetőség, hogy közösen „kitaláljuk”, „újra formáljuk” a várost, a jövőképét, fejlesztésének koncepcióját, stratégiai megoldásait, konkrét projekteket, beruházásokat, fejlesztéseket jelöljünk ki, újítsuk meg rendezési tervünket, szabályozzuk közösen, hogy a városban hol, mi épülhet és mi nem. Az „újratervezés” értelme elsősorban abban van, hogy a jövőben az történjen a városban, amit a szikszóiak akarnak, amivel a szikszóiak többsége egyetért, az itt-élők javára és ne kárára valósuljanak meg városfejlesztési lépések. A jó tervekkel, átgondolt, következetes, jövőbemutató, kreatív, ötletes, de reális elképzelésekkel pedig könnyebben vonhatunk be a megvalósításukhoz pályázati, európai uniós és kormányzati támogatásokat. Könnyebben lehetünk képesek az üzleti szféra beruházásait vonzani, s mi itt élők is támogató kereteket kapunk egyéni, családi döntéseink, jövőnk építéséhez.
Vonzó, attraktív kisvárost építsünk – mely ígéretes otthonteremtést, az itt élőknek „jóllétet”, közösséget, a vendégeinek pihenést, élményt, a gazdálkodóinak sikert ad!
Az egyes fejlesztési dokumentumok elkészítésére, a különböző témák megvitatására számos, nagyobb és kisebb fórumot, vitát, workshopot szervezünk majd a következő hónapokban, s írásban is lehet vélemény nyilvánítani, javaslatot megfogalmazni.
Kérem kapcsolódjanak be a márciustól kezdődő, egész éven át tartó tervezési munkába!
Kérem a Szik-szó újságban elérhatő jelentkezési-táblázat kitöltésével és a városházára (a bejáratnál lévő ládába, vagy a titkárságra) történő visszajuttatásával jelezzék, hogy mely témák kidolgozásában, véleményezésében szeretnének mindenképpen részt venni! A város honlapján, a www.szikszo.hu oldalon is megtalálják a jelentkezési lehetőséget, aki teheti, kérem ott jelentkezzen!
https://www.survio.com/survey/d/szikszo-tervezes
Mint látják széleskörű tervezésre kerül sor, hiszen elkészítjük:
- a jelenleg helyzet értékelését, állapotfelmérést,
- az új városfejlesztési koncepciót,
- az integrált településfejlesztési stratégiát (az ITS-t),
- a három kiemelt fejlesztési terület programját:
Belváros fejlesztési programot
Kreatív city- park programot
Magyar-hegyi pincefalu program - a helyi gazdaságfejlesztési programot,
- turizmusfejlesztési stratégiát és programot,
- agrár-élelmiszer gazdaság fejlesztési programot,
- a tudás(képzés)-kultúra-sport fejlesztési programot,
- az infrastruktúra- zöldterület fejlesztési programot,
- lakóterületi fejlesztési programot,
- a környezetvédelmi programot,
- Egészség- és szociális ügyek programját,
- Közösség-építés, civil fejlődés
- Esélyegyenlőség szegregátumok felszámolása
- Városmarketing, kommunikációs programot.
Tervezni jó – öröm! Megvalósítani még jobb – élmény és dicsőség! Kezdjük, csináljuk közösen!